Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5MM Green Dot Steel Night Sight Set Green 6.5mm GLSP. 5MM Green Dot Steel Night Sight Set. These Pistol Parts by Glock eliminate the need for batteries or light exposure to charge the tritium. The Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5mm Green Dot Steel Rear Night Sight Set is made from steel for extreme ruggedness able to withstand the rigors of use and abuse. Equipping these sights gives you a reliable aiming point even in low light conditions making these sights incredibly useful. However these sights do not work on factory Glock models. What's more this Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5mm Tritium Night Sight Set w/ Steel Pillars will bring a welcome sighting experience to your firearm ensuring you get the best shooting experience possible. Specifications for Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5MM Green Dot Steel Night Sight Set: Manufacturer: Glock Gun Make: Glock Gun Model: Glock 34 Glock 22 Glock 17 Glock 39 Glock 38 Glock 33 Glock 37 Glock 26 Glock 23 Glock 19 Glock 35 Glock 27 Color: Black Front Sight Color: Green Fabric/Material: Steel Size: 6.5mm Condition: New Package Contents: Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5MM Green Dot Steel Night Sight Set Glock GLSP39928: G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5MM Green Dot Steel Night Sight Set Green 6.5mm
Specifications
- Part Type
- red_dot_or_sight
More from Glock
Glock
GLOCK 43x 9mm Pistol With Front Rail - Black - 10rd
Glock
GLOCK 26 Gen4 Extended Magazine with Base Plate - 12-Round - 9mm
Glock 23 V MOS .40 S&W 4.02" Barrel Optic Ready Front Serrations 10+1 Rounds
Glock 23 V MOS .40 S&W 4.02" Barrel Optic Ready Front Serrations 13+1 Rounds
Glock 20 V MOS 10mm Auto 4.61" Barrel Optic Ready Front Serrations 10+1 Rounds
Glock 20 V MOS 10mm Auto 4.61" Barrel Optic Ready Front Serrations 15+1 Rounds
Glock G17/19/22/23/26/27/33/34/35/37/38/39 6.5mm Green Dot Steel Night Sight Set Green 6.5mm Glsp
Starting at
1 in-stock retailer